Wymiana sezonowa opon

Oferujemy Ci:

  • wymiana sezonowa opon
  • przegląd stanu technicznego opon
  • doradztwo w doborze opon
  • wyważanie felg stalowych i aluminiowych
  • sezonowe przechowywanie opon

Zobacz nasz cennik

Idzie zima, kiedy zmienić opony?

Za optymalny moment zmiany opon na zimowe przyjmuje się porę w roku, gdy temperatura za dnia jest niższa niż 7 stopni Celsjusza. Takie temperatury występują już w Listopadzie. W takim terminie zmiana opon jest optymalna.

Idzie lato, kiedy zmienia się opony?

Analogicznie, gdy temperatura dnia jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza, takie temperatury często występują już w Kwietniu.

Dlaczego stosuje się różne opony zależnie od pory roku?

Celem opon letnich jest obniżenie konsumpcji paliwa w stosunku do zachowania dobrej przyczepności.

Idealna opona jest oponą gładką (bez bieżnika), ma dużą przyczepność i nie hałasuje, wymaga jednak niemalże idealnie gładkiej i suchej nawierzchni, przykładem mogą być wyścigi bolidów. Konstrukcja opon letnich umożliwia odprowadzanie wody z przestrzeni pomiędzy oponą, a jezdnią, uniemożliwiając wpadnięcie w poślizg przy jeździe przez kałużę. Rowki odprowadzające wodę powodują jednak zawirowania powietrza generując hałas i zwiększając jednak opory toczenia. Latem jeździmy szybciej, co wymusza na nas używanie opon o podwyższonej wytrzymałości na wysokie temperatury. Opony letnie wykonywane są z gumy twardszej.

Użytkowanie opon letnich zimą może prowadzić do stwardnienia bieżnika i szybszego skruszenia. Poza tym opony takie nie odprowadzają śniegu.

Celem opon zimowych jest utrzymanie kierunku jazdy i możliwie krótkiego pasa hamowania.

Konstrukcja zimowej opony ma umożliwiać wgryzanie się w śnieg i wyrzucenie go poza auto. Uwaga opony zimowe nie chronią przed powierzchnią zlodowaconą! Opony zimowe wykonane są z miększej gumy odpornej na stwardnienie w niskich temperaturach. Do konstrukcji bieżnika stosuje się specjalne mieszanki umożliwiające zachowanie elastyczności bieżnika. Bieżnik wyposażony jest w nacięcia o charakterze chropowatym.

Użytkownie opon zimowych latem prowadzi do szybkiego ich zużycia. Miękka guma bieżnika szybko się ściera, a kałuże stanowią duże zagrożenie.

Dlaczego warto przechowywać opony u nas?

Poprawne przechowywanie opon skutecznie wydłuża ich żywotność.